Defcon badge – indentyfikator hackera

Defcon badge to elektroniczny identyfikator uczestnika konferencji Defcon, która odbywa się co roku w Las Vegas w Stanach Zjednoczonych. Jest to największa konferencja hackerska na Świecie dotycząca szeroko pojętego bezpieczeństwa IT.

Czym jest defcon badge?

Co roku jeden z organizatorów, o pseudonimie LOST, przygotowuje coraz to nowsze projekty identyfikatorów, tak żeby troszeczkę zaskoczyć, zaintrygować publiczność i uczestników.
Każdy z identyfikatorów, posiada nadrukowane różne ukryte symbole i zaszyfrowane wiadomości, które są wykorzystywane w konkursie „DefCon Badge”.

Z czego się składa?

Sam identyfikator jest oparty na mikro-kontrolerze firmy Intel. Jest to Quark D2000. Jest wyposażony w 32bitowy procesor z rodziny x86, a więc tej samej z której pochodzą poczciwe komputery PC. Jest on taktowany zegarem o częstotliwości 32Mhz, ma jeden rdzeń i jeden wątek.
Jest on zasilany zasilaniem 3,3V. Posiada 5diód LED, dwie w „oczodołach” i trzy imitujące „uśmiech” na dole koło baterii.
Ma też 8 przycisków zgrupowanych w dwa poczwórne pady.
Na dole znajdowało się złącze programistyczne typu JTAG, które było używane do wstępnego zaprogramowania płytki, wgrania jej firmware’u.
Natomiast, jak widać na nagraniu, w procesie wyłamywania płytki z „matrycy”, zostało ono uszkodzone. Tak więc niestety nie uda się go prawdopodobnie ponownie zaprogramować, a szkoda, bo może coś ciekawego można by zrobić.
Natomiast w górnej części identyfikatora, mamy dostęp do wyprowadzeń układu scalonego UART, czyli możemy z tym Badgem nawiązać połączenie szeregowe.
Jeżeli widzowie/czytelnicy będą chętni (napiszcie w komentarzach), to postaram się dolutować jakiś header i zobaczyć co ciekawego ten „defcon badge” komunikuje przez port szeregowy.

Kod Konami?

Z ciekawostek można wspomnieć o specjalnym kodzie, a raczej sekwencji przycisków, jaki został zaprogramowany. Jest to kod nazwany „Konami code”, który podobno pochodzi z gry „Contra” znanej z konsol i automatów do gier z lat ’80 i początku ’90.
Specjalna sekwencja to:
(lewy pad) Góra – góra – dół – dół – lewo – prawo – lewo – prawo – (drugi pad) lewo – prawo

Komentarze